Jaką matę do siłowni domowej wybrać?

mata do siłowni

Mata do ćwiczeń to obowiązkowy element wyposażenia podczas treningów domowych. Jednak nie tylko - uczęszczając na siłownię publiczną dobrze jest posiadać swoją karimatę, ze względów higienicznych. Do tego dochodzą również ćwiczenia na zewnątrz. Mata do siłowni domowej znacznie zwiększa komfort użytkowania i chroni przed twardym i zimnym podłożem, czy to na podłodze w domu, czy na trawie w plenerze. Sprawia to, iż wykonywanie treningu stanie się możliwe w każdym miejscu, bez utraty wygody i bezpieczeństwa. Istnieje wiele rodzajów mat, które przeznaczone są do odmiennych aktywności, jednak nie każdy o tym wie. Z tego względu, w dzisiejszym blogu wyjaśnimy, jaką matę do siłowni domowej wybrać.

Mata do siłowni domowej i jej rodzaje

Powszechnie krąży przekonanie, że mata do ćwiczeń jest uniwersalna. Jednak nic bardziej błędnego - każdy z dostępnych produktów różni się swoim przeznaczeniem, w zależności od uprawianej aktywności. Nieprawidłowy wybór będzie skutkował zaniżonym komfortem podczas wykonywania ćwiczeń i narażał użytkownika na otarcia i innego rodzaju urazy. Szeroki wybór mat dostępny w sklepach może zawrócić w głowie, jednak jest to zakup, którego należy dokonać po wcześniejszym przemyśleniu. Nie powinno się tutaj kierować w pierwszej kolejności grubością czy kolorem, a przeznaczeniem produktu. Jakie są zatem rodzaje mat?

Mata treningowa

Jest to bez wątpienia najpopularniejszy, najczęściej wybierany rodzaj maty do siłowni domowej. Ich zadaniem jest zniwelowanie ryzyka poślizgu, a także ochrona przed wszelkiego rodzaju kontuzjami. Maty treningowe są cienkie, dzięki czemu umożliwiają utrzymywanie prawidłowej postawy. Pomimo niewielkiej grubości zapewniają odpowiednią izolację od zimnego podłoża. Z tego względu często wybierane są do ćwiczeń plenerowych. Zazwyczaj wybierane są do fitnessu, pilatesu czy jogi.

Materace gimnastyczne

W porównaniu do mat treningowych są znacznie grubsze i często większe. Są stosowane podczas ćwiczeń gimnastycznych i akrobatycznych, więc muszą prawidłowo chronić przed uderzeniami oraz upadkami.

Maty ochronne

Maty ochronne po części odpowiadają na często padające pytanie - co na podłogę w domowej siłowni wybrać? Jest to niewątpliwie świetne rozwiązanie podczas użytkowania obciążeń i sprzętów do ćwiczeń w domu. Zadaniem mat ochronnych jest protekcja paneli podłogowych lub glazury przed ewentualnymi uszkodzeniami spowodowanymi urządzeniami stojącymi, takimi jak atlas, orbitrek czy steper, lecz również przed upadkiem sztangi lub hantelków. Podłoże ochronne pełni również funkcję antypoślizgową i akustyczną - minimalizując dźwięk używanego sprzętu.

Maty do jogi

Zazwyczaj są to maty lekkie, cienkie oraz bardzo wygodne. Ich zadaniem jest zwiększanie komfortu wykonywanych ćwiczeń i zniwelowanie poślizgu podczas przybierania wszelkich figur. Warto tutaj podkreślić, iż maty do jogi nie nadają się do ćwiczeń siłowych, takich jak brzuszki, nożyce czy aerobiczna szóstka weidera.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru maty?

mata na podłoge

Przy wyborze maty, jednym z aspektów, na który należy zwrócić szczególną uwagę, są jej wymiary. Powinny być one dostosowane do wzrostu użytkownika, aby zapewniać mu pełen komfort podczas ćwiczeń. Następnie, trzeba zastanowić się nad grubością maty do siłowni domowej. Im grubsza, tym wygodniejsza będzie do wykonywania ćwiczeń na brzuchu, na leżąco lub na boku - jednak nie zapewni odpowiedniej stabilności podczas treningu wykonywanego w pozycji stojącej lub klęczącej.

Mata musi być również wodoodporna, aby nie wsiąkała potu i pozwalała na uprawianie sportu na zewnątrz, gdzie podłoże często jest wilgotne. Ma to ogromny wpływ również na łatwość jej czyszczenia.

Jaka podłoga do domowej siłowni będzie najlepsza?

Jak powszechnie wiadomo, zamiast decydować się na matę, osoby posiadające oddzielne pomieszczenie na ćwiczenia, postanawiają sprawić sobie podłogę do siłowni domowej. Jaka zatem będzie najlepsza? Najpowszechniejszą i najbardziej polecaną powierzchnią jest gumowe podłoże przystosowane do siłowni. Zapewnia ono amortyzacje, ochronę przed otarciami czy skaleczeniami, a także amortyzuje upadki ciężaru ciała lub sztangi. Dodatkowym plusem podłogi gumowej jest fakt, iż posiada właściwości antypoślizgowe. Samodzielny montaż jest niezwykle prosty, dzięki czemu każdy może go dokonać na własną rękę. Decydując się na domową siłownię, podłoga gumowa może być najlepszym rozwiązaniem zastępującym kupno maty treningowej.

Każdy wykonuje swoje ulubione ćwiczenia w odmiennych miejscach czy warunkach. Jedni uprawiają jogę na podwórku lub w lesie, drudzy dźwigają sztangę w piwnicy, a trzeci mają w domu dodatkowy pokój, przeznaczony na uprawianie sportu. Wszystkie te przypadki mają jednak wspólny mianownik - wymagają odpowiedniego podłoża. Z tego względu należy się zastanowić, co będzie lepszym wyjściem, podłoga czy też mata. Zaletą tej drugiej jest mobilność, dzięki czemu jest najchętniej wybierana przez osoby, pragnące ćwiczyć w różnych miejscach poza domem. Jeśli jednak zapada decyzja o zagospodarowaniu w domu specjalnego pomieszczenia, warto zastanowić się nad odpowiednim, gumowym podłożem.

Nasze wykładziny można zobaczyć w Całej polsce

Aktualny cennik można uzyskać pisząc do nas na:
info@besttherapy.pl